Головна» Діяльність» Міжнародні співвідносини» Співробітництво» COOMET» 13-те засідання ТК 4 "Інформація та навчання"

13-те засідання ТК 4 "Інформація та навчання"

18–19 травня 2016 р., згідно графіку проведення засідань структурних органів СООМЕТ, в м. Брауншвейг, Німеччина, відбулося 13-те засідання Технічного комітету СООМЕТ ТК 4 "Інформація та навчання".

Завданнями засідання було обговорення результатів діяльності ТК 4 у 2015–2016 рр. та завдань розвитку на 2017 р.

У роботі 13-го засідання ТК 4 "Інформація та навчання" взяли участь члени ТК 4 та їх представники з 9 країн-членів СООМЕТ (Білорусі, Боснії та Герцеговини, Грузії, Казахстану, Молдови, Німеччини, Росії, Таджикистану та України).

На засіданні було розглянуто 14 питань порядку денного, серед яких:

• щодо основних результатів діяльності ТК 4 СООМЕТ у 2015–2016 рр.;

• щодо реалізації Програми робіт ТК 4 СООМЕТ на 2015–2017 рр.;

• щодо навчання на основі модульного підходу;

• щодо діяльності підкомітетів ТК 4;

• щодо нового проекту РТВ-СООМЕТ;

• щодо проведення VII Міжнародного конкурсу “Кращий молодий метролог СООМЕТ 2017”.

На засіданні було надано детальну інформацію щодо виконання рішень
12-го засідання ТК 4 та стану реалізації Програми робіт ТК 4 на 2015–2017 рр., а також щодо рішень, прийнятих під час 20-го засідання Ради Президента СООМЕТ та 26-го засідання Комітету СООМЕТ. Під час обговорення Програми робіт було запропоновано нові напрямки діяльності ТК 4: аналіз національних програм навчання в НМІ та метрологів країн-членів СООМЕТ; аналіз кваліфікаційних вимог до спеціалістів-метрологів країн-членів СООМЕТ та розробка типової форми представлення інформації від країн-членів та ТК СООМЕТ на інформаційних ресурсах СООМЕТ.

Віце-президентом СООМЕТ, Головою ТК 4 П.І.Неєжмаковим було проінформовано учасників засідання щодо результатів діяльності ТК 4 у 2015–2016 рр. та проведених заходів в рамках ТК 4.

Члени ТК 4 або їхні представники від країн-членів СООМЕТ обмінялися досвідом практичного навчання та підвищення кваліфікації спеціалістів-метрологів у своїх країнах.

Серед учасників засідання відбулася дискусія та обмін думками щодо практики навчання у своїх країнах та можливості застосування досвіду інших РМО в навчанні та підвищенні кваліфікації в організації навчальних семінарів у рамках СООМЕТ.

К. Кронер (РТВ, Технічний університет Брауншвейга, Німеччина) представила інформацію про Міжнародну школу післявузівської освіти (аспірантура) Брауншвейга, про напрямки роботи школи та співробітництво з РТВ.

Федеральний фізико-технічний інститут Німеччини (PTB) та Технічний університет Брауншвейга здійснюють тісну співпрацю щодо підтримки і наставництва аспірантів у галузі метрології. Ці інститути заснували спільну аспірантуру під назвою "Міжнародна школа післявузівської освіти Брауншвейга" (B-IGSM). В рамках структурованої програми аспірантури школа пропонує здобувачам фундаментальну метрологічну підготовку в галузі електротехніки та інформаційних технологій, фізики, машинобудування і природознавчих наук. Підготовка включає до себе лекції, семінари, практичні заняття та міжнародні літні школи. B-IGSM продовжує традицію колишньої однойменної аспірантури, що знаходилася у віданні Технічного університету Брауншвейга за участю РТВ, а також за фінансової підтримки з боку відомства землі Нижньої Саксонії. Приблизно 50 аспірантів з 20 країн світу закінчили аспірантуру з моменту її заснування, отримавши ступінь доктора (за європейською системою освіти) і метрологічний сертифікат IGSM.

Ідея аспірантури полягає в тому, що під час написання кандидатської дисертації аспірантам, які проводять дослідження з предметів, пов'язаних з метрологією і точністю вимірювань, надається допомога і цілеспрямована підтримка з боку В-IGSM. Вчені РТВ і Технічного університету Брауншвейга здійснюють спільний контроль над аспірантською програмою і поширюють метрологічні концепції та принципи на курсах і лекціях.

Під час засідання учасникам було надано інформацію щодо модульного підходу у навчанні спеціалістів вимірювальних, калібрувальних та випробувальних лабораторій, щодо перспектив розробки та впровадження нових модулів навчання.

У зв’язку зі зміною члена ТК 4 від Росії на засіданні було розглянуто питання щодо кандидатури Голови ПК 4.3. На цю посаду було запропоновано кандидатуру Заступника Голови ПК 4.3 В. Лобко (БелГИМ, Білорусь).

На засіданні було прийнято рішення провести VII Міжнародний Конкурс "Кращий молодий метролог СООМЕТ" 17–18 травня 2017 р. в Астані, Казахстан.

Т. Дзіомба (РТВ, Німеччина) проінформував про конкурс молодих метрологів, що проводиться РТВ, та запропонував членам ТК 4 допомогу в організації та проведенні наступного конкурсу СООМЕТ.

Під час засідання було піднято проблему представлення інформації на сторінках країн та технічних комітетів СООМЕТ. У зв’язку з тим, що технічні редактори країн та ТК постійно змінюються, виникла необхідність проведення чергового семінару для нових технічних редакторів СООМЕТ, а також розробки типової форми представлення інформації на порталі СООМЕТ.

Під час засідання для учасників було організовано візит до підрозділу РТВ "Наукова вимірювальна техніка" – виробничої майстерні. Штат підрозділу налічує близько 70 фахівців, у тому числі робочих спеціальностей.

Підрозділ "Наукова вимірювальна техніка" розробляє і виготовляє засоби вимірювальної техніки і випробувальне обладнання, необхідне для вирішення складних завдань, що постають перед спеціалістами підрозділів РТВ.

Група з проектування розробляє нові високоточні довгострокові стабільні засоби вимірювальної техніки і випробувальне обладнання, а також модифікації існуючого обладнання.

Робоча група з виготовлення засобів вимірювальної техніки займається зборкою засобів вимірювальної техніки і випробувального обладнання.

Діяльність Робочої групи з виготовлення комплектуючих деталей пов’язана з високоточним виробництвом деталей з різних матеріалів.

Основним завданням Робочої групи з виробництва матеріалів для поверхонь є оптимізація виготовлення матеріалів для всіх типів поверхонь, які використовуються в РТВ.

У підрозділі "Наукова вимірювальна техніка" проводиться навчання з професійної точної механіки з акцентом на точному машинобудуванні. За три з половиною роки до 16 стажерів отримують знання з різноманітних професійних технологій для їх подальшого поглиблення при практичному застосуванні.

Важливість точного виробництва і різноманітних функцій PTB також відображена в підготовці стажерів, залучених до будівництва нового вимірювального і випробувального устаткування. Не тільки студенти отримують вигоду з широкого діапазону навчальних можливостей. Завдяки навчанню РТВ також може розраховувати на підготовку висококваліфікованих фахівців.

За останній час діяльність в рамках ТК 4 "Інформація та навчання" набула нових форм. Технічний комітет опікується такими напрямками, як: сприяння в розвитку основ метрологічної інфраструктури; інформаційні ресурси СООМЕТ; підвищення кваліфікації та робота з молодими метрологами. Перспективним напрямком діяльності є розробка програм та курсів дистанційного навчання.

Керівництво цим ТК та участь у його роботі дозволяє представникам України мати вплив на розвиток СООМЕТ в цілому та метрологічних інфраструктур країн Центральної Азії та Закавказзя особливо.

Наступний VII Міжнародний Конкурс "Кращий молодий метролог СООМЕТ" буде проведено англійською мовою із залученням до участі представників інших регіональних метрологічних організацій.