Головна» Діяльність» Міжнародні співвідносини» Співробітництво» COOMET» 24-е засідання Комітету СООМЕТ

У період з 15 по 17 квітня 2014 р., згідно графіку проведення засідань структурних органів СООМЕТ, відбулися 24-е засідання Комітету CООМЕТ та 12-е засідання Об’єднаного комітету з еталонів СООМЕТ. Засідання проходили в м. Єкатеринбург, Російська Федерація.

Завданнями засідань було обговорення питань розвитку CООМЕТ, реалізації “Угоди про взаємне визнання національних еталонів та сертифікатів калібрувань та вимірювань, що видаються національними метрологічними інститутами” (CIPM MRA), результатів діяльності в галузях “Законодавча метрологія”, “Інформація та навчання”, “Менеджмент якості” та співробітництва з Міжнародним бюро мір та ваг (BIPM), Міжнародним бюро із законодавчої метрології (BIML) та Національною конференцію еталонних лабораторій International (NSCLI).

15 квітня 2014 р. відбулося 12-е засідання Об’єднаного комітету з еталонів СООМЕТ, під час якого Голови Технічних комітетів зробили доповіді щодо діяльності ТК у 2013 р. та завдань на 2014 р.

В той же день відбувся спільний семінар COOMET-BIPM “Ефективна організація процесу звірень та експертизи калібрувальних та вимірювальних можливостей (СМС) у СООМЕТ”, в якому прийняли участь Голови Технічних комітетів СООМЕТ та представники країн-членів СООМЕТ, а також колишній директор BIPM М.Кюне та Виконавчий секретар Об’єднаного комітету Регіональних організацій з метрології та BIPM (JCRB) Ч.Куанбаєв. Семінар було організовано та проведено Технічним комітетом СООМЕТ ТК 4 “Інформація та навчання” за підтримки проекту РТВ-СООМЕТ “Сприяння регіональному співробітництву між країнами-членами Регіональної метрологічної організації СООМЕТ”. Голова ТК 4 П.Неєжмаков був модератором семінару.

Метою семінару було визначення шляхів покращення взаємодії між JCRB та головами структурних органів СООМЕТ; підвищення ефективності проведення звірень, скорочення термінів міжрегіональних та внутрішньорегіональних експертизам СМС.

Під час семінару М.Кюне та Ч.Куанбаєв зробили презентації з наступних питань:

- Загальний огляд міжнародних договорів, угод та домовленостей у сфері метрології: Метрична Конвенція та передумови Угоди CIPM MRA;

- Механізми та наслідки участі Угоді CIPM MRA;

- Міжрегіональна експертиза СМС

Результати семінару мають дуже важливе значення для діяльності СООМЕТ з реалізації CIPM MRA.

У роботі 24-го засідання Комітету CООМЕТ взяли участь члени Комітету СООМЕТ та їхні офіційні представники, голови Технічних комітетів СООМЕТ і представники Національних секретаріатів СООМЕТ з 11 країн-членів СООМЕТ (Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Німеччини, Казахстану, Киргизстану, Росії, Словаччини, Таджикистану, Узбекистану та України), представники міжнародних метрологічних організацій: Ч.Куанбаєв, Виконавчий секретар JCRB; С.Паторей, Директор BIML, а також М. Четинташ та Р. Хамід, Директор та Начальник лабораторії Інституту метрології ТУБЕТАК УМЕ (Туреччина) відповідно.

На засіданні було розглянуто 20 питань порядку денного, серед яких:

• щодо вступу Інституту метрології Туреччини до СООМЕТ;

• основні результати діяльності СООМЕТ в 2013 р.;

• програма розвитку СООМЕТ на 2014–2016 рр.;

• комплекс питань, пов’язаних з реалізацією CIPM MRA;

• щодо перевірок систем менеджменту якості (СМЯ) НМІ СООМЕТ і перспективах діяльності Форуму якості СООМЕТ;

• результати 31-го та 32-го засідань JCRB;

• результати 48-го засідання Міжнародного комітету із законодавчої метрології (CIML) та завдання СООМЕТ, які витікають з його рішень;

• щодо формування структурних органів СООМЕТ і призначення голів технічних комітетів та підкомітетів.

Під час 24-го засідання Комітету СООМЕТ Директором Інституту метрології ТУБЕТАК УМЕ Туреччини М.Четинташем було підписано Меморандум про співробітництво СООМЕТ. Інститут метрології Туреччини було прийнято до СООМЕТ в якості асоційованого члена.

Секретаріатом СООМЕТ була надана інформація щодо виконання рішень 23-го засідання Комітету СООМЕТ.

При розгляді питань, пов’язаних з реалізацією Угоди CIPM MRA, значна увага приділялася проведенню звірень еталонів Національних метрологічних інститутів (НМІ) країн-учасниць СООМЕТ. Було відмічено, що зберігається тенденція збільшення загальної кількості опублікованих в базі даних ключових звірень BIPM (KCDB) рядків СМС країн-учасниць СООМЕТ. Кількість рядків СМС Білорусі, Грузії, Казахстану, Куби, Молдови, Росії та України (дані представляються через СООМЕТ), а також Німеччини, Словаччини, Болгарії, Литви та Румунії (дані представляються через Європейську асоціацію Національних метрологічних інститутів (EURАMET)) складає 4593 позицій.

Віце-президентом СООМЕТ, відповідальним за взаємодію з JCRB, П.Неєжмаковим було зроблено доповідь щодо діяльності JCRB і рішень, пов’язаних з виконанням CIPM MRA, серед яких: організація та проведення звірень, підготовка СМС, проведення регіональної та міжрегіональної експертизи СМС. Було надано інформацію щодо участі СООМЕТ у міжрегіональній експертизі СМС-рядків інших Регіональних метрологічних організацій (РМО). За результатами обговорення цих питань було прийнято ряд рішень, пов’язаних з якістю проведення внутрішньорегіональних та скорочення термінів міжрегіональних експертиз СМС-рядків.

Голова ТК 4 П.Неєжмаков проінформував учасників засідання та надав звіт щодо діяльності у 2013 р. Технічного комітету ТК 4 “Інформація та навчання”, проведених навчальних семінарах та V Міжнародного Конкурсу “Кращий молодий метролог СООМЕТ 2013”. В цьому конкурсі вперше взяли участь представники НМІ з інших РМО з таких країн як Австралія, Боснія та Герцеговина, Гана, Данія, Італія.

Під час засідання було затверджено нових голів:

- Форуму якості СООМЕТ А.Одіна, РТВ, Німеччина;

- ТК 3.1 “Технічний комітет Форуму якості СООМЕТ” Н.Муравську, ВНИИОФИ, Росія,

та подовжено повноваження голів:

- ТК 1.7 “Фотометрія та радіометрія” Б.Хлевного, ВНИИОФИ, Росія;

- ТК 1.11 “Час та частота” В.Пальчикова, ВНИИФТРИ, Росія.

На засіданні відбулися вибори Президента СООМЕТ. За результатами таємного голосування Президентом СООМЕТ було обрано В.Крутикова, директора ВНИИОФИ, Росія, на повторний 3-річний термін.

За великий особистий внесок в діяльність СООМЕТ було нагороджено Почесним званням “Заслужений метролог СООМЕТ” Е.-О.Гьобеля (Німеччина), С.Медведевських (Росія), Ю.Гасанова (Азербайджан), з України – М.Рожнова, члена Технічного комітету СООМЕТ ТК 1.8 “Фізико-хімія” від України, ГП “Укрметртестстандарт”.